CIORBA DE MIEL CU MACRIS

1/2 carne de miel, cca 300 g frunze de macris, o ceapa de marime mijlocie, un galbenus, 100 ml smintina, 25 g orez, tarhon, leustean, patrunjel, sare.

Carnea se pune in 2 l apa rece ,impreuna cu o ceapa taiata marunt si o lingurita rasa de sare si se fierbe circa 50 minute.Macrisul, numai frunzele, fara codite, se spala in 2-3 ape; apoi , se ia cite un manunchi si se taie in felii mai late.Se adauga in ciorba si se lasa sa fiarba inca 30 minute.Macrisul are acreala lui naturala si gust foarte placut cu carne de miel.Odata cu macrisul se pune si orezul, ca ciorba sa fie mai deasa sau se pot face galuste din albus.Cind toate sint fierte, se sareaza dupa gust, si, daca este prea acra, se mai adauga putina apa.Cine doreste mai acru, se adauga dupa gust, zeama sau sare de lamiie.Se ia de pe foc si se drege.Pentru aroma, se pun frunze de tarhon sau hasmatuch, leustean si patrunjel, sau din toate cite putin.