GALUSTE CU GRIS

Un ou, gris o data si jumatate cit greutatea oului, o lingura de ulei, facultativ.

Dupa ce albusul s-a batut spuma, se adauga galbenusul si uleiul; se bat de 4-5 ori, ca sa se amestece putin, apoi se pune tot grisul.Se amesteca compozitia usor prin rasturnare,ca sa nu lase albusul,pina cind se incorporeaza grisul.Galustele se iau numai din marginea compozitiei. Se fierb in clocote mici,cu capacul tras putin intr-o parte, 12-15 minute. Dupa 7-8 minute, galustele se intorc cu furculita in supa.