Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, recomandate pentru lectii si predare la clasa...

Aranjarea pe coloane a textelor din documente

Coloanele sunt folosite frecvent pentru rapoarte de prezentare, brosuri si alte documente similare. Cu cit sunt mai scurte, rindurile de text sunt mai usor de citit si ofera o mai mare flexibilitate in formatarea unui document cu elemente grafice, tabele etc. In Word, folosirea coloanelor in documente este foarte simpla.
Coloanele create in Word sunt coloane de ziar, in care textul curge pina la sfirsitul unei coloane, si continua de la inceputul urmatoarei coloane, pe aceeasi pagina. Pentru paragrafele alaturate, de care putem avea nevoie intr-un C.V. sau intr-un scenariu se foloseste functia Table.

Atunci cind se definesc coloane avind un text selectat, optiunea va fi aplicata intregului text selectat. Daca nu se selecteaza mai intii textul, definitiile pentru coloane vor fi aplicate intregului document, daca nu am impartit in prealabil documentul in doua sau mai multe sectiuni, caz in care configuratia cu doua coloane ar fi aplicata numai sectiunii curente.
Word are predefinite patru tipuri de machete pe coloane:
- doua coloane cu latime egala
- trei coloane cu latime egala
- doua coloane cu latimi diferite, coloana mai lata in stinga
- doua coloane cu latimi diferite, coloana mai lata in dreapta

Putem aplica unul dintre aceste formate de coloana intregului document, unei sectiuni a documentului, unui text selectat sau incepind de la punctul de inserare pina la sfirsitul documentului. In acest mod se vor aplica urmatorii pasi:
- daca dorim ca numai o parte a documentului sa fie formatata pe coloane, se selecteaza textul respectiv, sau se muta punctul de inserare in locul unde dorim sa incepem coloanele. Word va insera intreruperi de sectiune inainte si/sau dupa text.
- Se selecteaza Format, Columns pentru a deschide caseta de dialog Columns
- In sectiunea Presets, se executa clic pe formatul de coloana dorit
- Se face clic pe sageata de derulare Apply To si se specifica pentru ce parte din document dorim sa fie folosite coloanele. Utilizatorul are la indemina urmatoarele optiuni:
o Whole Document adica intregului document; aceasta este disponibila numai daca documentul nu a fost impartit in sectiuni
o This Section adica aceasta sectiune, disponibila numai daca utilizatorul a impartit documentul in sectiuni
o This point forward adica de aici inainte cind Word va insera o intrerupere de sectiune dupa pozitia curenta a cursorului si va aplica noul format de coloane in cea de-a doua sectiune creata.
- selectarea casetei de validare Line Between care afiseaza o linie vertica intre coloane
- se face clic pe Ok

Pentru dispunerea textului selectat, a sectiunii curente sau a intregului document pe una pina la patru coloane de latime egala, se face clic pe Columns de pe bara cu instrumente standard, apoi se trage textul in cite coloane dorim.
In caz ca doreste utilizatorul poate modifica coloanele existente si poate schimba numarul de coloane, latimea lor si spatiul dintre ele. Voi prezenta in continuare modul in care se poate realiza aceasta:
- se plaseaza cusorul in coloanele pe care dorim sa le modificam
- se selecteaza Format, Columns pentru a deschide caseta de dialog Columns; optiunile de pe caseta de dialog vor reflecta configuratia curenta pentru coloanele selectate
- pentru a aplica un format de coloana predefinit, se face clic pe formatul dorit in sectiunea Presets a casetei de dialog
- pentru a modifica latimea unei anumite coloane sau spatiul dintre ea si coloana alaturata, se introduc valorile dorite in casetele de text Width si Spacing pentru coloana respectiva. In caseta Preview putem vedea care va fi rezultatul modificarii
- in cazul in care rezultataul este cel scontat se apasa pe Ok

In cazul in care se doreste intreruperea unei coloane inainte de sfirsitul paginii se plaseaza punctul de inserare acolo unde dorim sa se termine coloana si se apasa combinatia de taste Ctrl+Shift+Enter. In modul de afisare Page Layout se va vedea ca textul incepe in coloana urmatoare in modul Normal si se va putea observa o linie orizontala cu inscriptia Column Break.

Pentru a elimina o intrerupere de coloana, se selecteaza aceasta si se apasa tasta Delete sau se plaseaza pe punctul de inserare imediat dupa intrerupere si se apasa tasta Backspace.
Pentru a converti un text pe coloane inapoi in text normal se vor efectua urmatorii pasi:
- se selecteaza textul pe care dorim sa-l convertim
- se selecteaza Format, Column pentru a deschide caseta de dialog Columns
- la preset se da optiunea One
- se face clic pe Ok

Pentru a converti rapid un text pe coloane in text pe o singura coloana se selecteaza acesta si se face clic pe butonul Columns de pe bara cu instrumente standard si se trage cu mouse-ul pentru a selecta o singura coloana.