Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, in conformitate cu programa MEN, recomandate pentru lectii si predare la clasa.

Reguli elementare pentru editare

- Ce reguli trebuie respectate -

Inainte de a incepe lucrul, si in timpul lucrului, trebuie sa cunoasteti cateva reguli elementare care va vor fi de folos. Unele reguli de editare sunt obligatorii, si de aceea va recomandam sa nu le neglijati.

Prima regula elementara este aceea ca pagina dumneavoastra de start (prima pagina a sitului) sa se numeasca "index". Numele acesta este util in cazul browserelor care folosesc "auto complete" si este un nume standard. Daca numiti altfel aceasta prima pagina, pot apare unele inconveniente pe server dar care pot fi usor remediate daca apelati la administrator.

Un alt lucru util si care trebuie stiut de la inceput, este acela ca paginile ar trebui salvate cu extensia *.html si nu *.htm deoarece sunt servere mai vechi care nu suporta acest format, si de asemenea pot apare probleme cu unele browsere.

Evitati sa incarcati pagina cu imagini si grafica inutila. Va recomandam sa realizati imaginile in format *.gif sau *.jpeg cu o compresie mare si la dimiensiuni mici. Daca respectati aceasta regula, veti obtine un timp de incarcare relativ scurt, chiar la o conexiune standard de 28.8 pe dial-up.

Selectati optiunea "Page Proprieties" din meniul File. Ca urmare a acestei comenzi, ca efect vizual, va apare o fereastra cu patru liste: "General", "Background", "Margins" si "Custom". In sectiunea "General" aveti posibilitatea de a configura titlul paginii dumneavoastra, titlu care va fi afisat in fereastra browserului. Apoi aveti posibilitatea de a specifica felul in care utilizatorul este directionat in pagina, puteti insera un fundal sonor si puteti configura setul de caractere folosit la codarea ei in html si la decodarea ei in browser. Daca aveti de gand sa inserati un fundal sonor, noi va recomandam un fisier de marimi mici (preferabil *.mid sau *.asf). In general fundalul sonor este inutil si va puteti lipsi de el. Despre setul de caractere cu care ar trebui salvata pagina, va recomandam setul Central European ISO 8859-2 mai ales daca aveti si unele caractere regionale.

In sectiunea "Background" (figura de mai sus) se pot configura fundalul si culorile care apar in pagina dumneavoastra. Puteti sa puneti in fundal o imagine (ex: imagine.gif), cu conditia ca imaginea sa fie de dimensiuni foarte mici. Daca renuntati la imagine in fundal, puteti alege o culoare simpla. Dupa cum se vede mai sus, se poate configura culoarea fundalului ("Background"), culoarea textului normal ("Text"), si culoarea legaturilor spre alte eventuale pagini, in diferite momente: ("Hyperlink"= pagina care nu a fost accesata"; "Visited Hyperlink"= pagina care a mai fost accesata din pagina dumneavoastra; "Active Hyperlink"= pagina care este incarcata in momentul imediat accesarii ei).

In sectiunea "Margins" se pot configura marginile paginii html. Problema cu care se confrunta foarte multi este aceea ca exista browsere care nu recunosc aceste margini (ex: Netscape), fapt care ar determina un alt aspect al paginii cu acest navigator. Daca doriti sa folositi aceasta optiune, va trebui sa recomandati ca browser, Internet Explorer. Calea cea mai buna, este sa evitati sa setati marginile paginii, astfel ele vor fi vazute la fel in toate navigatoarele.

In sectiunea "Custom" pe care o vedeti reprezentata in figura de mai sus, se pot configura variabilele din pagina, variabile care necesitau mai demult interventia in codul sursa. De aici nu trebuie sa lipseasca variabilele "keywords" si "robots", deoarece multe motoare de cautare se folosesc de ele. Ca un pont, va sfatuim sa folositi in variabila "keywords" cat mai multe cuvinte cheie, dar in legatura cu continutul paginii, pentru a avea mai multe sanse de a fi gasiti pe web.

O alta posibilitate de a configura variabilele, este aceea a editarii directe a codului sursa. La final, inceputul codului dumneavostra html ar trebui sa arate in felul urmator:

<html>

<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2">
<meta name="Date" content="10/11/96">
<meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage Express 2.0">
<meta name="Keywords" content="internet, exemplu,lectie">
<meta name="Language" content="romanian">
<meta name="Robots" content="All">
<meta name="Version" content="8.0.3410">
<title>Exemplul meu de pagina HTML</title>
</head>

<body background="imagine.gif" bgcolor="#FFFFFF" text="#000000"
link="#0000FF" vlink="#800080" alink="#FF0000">

Unele variabile cum ar fi "Date", "Generator" sau "Version" pot lipsi din codul dumneavoastra.