Aceasta pagina de informatica se adreseaza incepatorilor in general, celor care doresc sa se documenteze pe o anumita tema, dar si profesorilor de Informatica interesati, care pot gasi aici prezentari multimedia, in conformitate cu programa MEN, recomandate pentru lectii si predare la clasa.

Salvarea documentului editat

- Cum se salveaza un document html -

Daca munca dumneavoastra este terminata, este momentul sa salvati pagina. In acest moment trebuie sa tineti minte extensiile fisierelor cu care lucrati. Editorul va recomanda salvarea paginii cu extensia *.htm lucru care nu este intotdeauna util deoarece, cum am mai spus in aceasta lectie, sunt servere care nu pot trimite paginile in acest format si de aceea, cel mai bine este ca atunci cand salvati documentul sa specificati extensia *.html.

Remarcati fereastra de mai sus in care este afisata in momentul in care doriti sa salvati documentul dumneavoastra. Este necesar sa salvati mai intai documentul ca fisier ("As file") pe disc, in cazul in care nu lucrati direct pe un server de web.

Un alt lucru important este sa retineti locul unde sunt plasate fisierele sitului dumneavoastra. Paginile trebuie salvate intr-un director unic, asa cum este recomandat si in pagina noastra "Reguli elementare".