<<-Fiecare om posedă un anumit orizont. Când se îngustează și devine infinit de mic, el se transformă în punct și atunci omul zice: Acesta este punctul meu de vedere".>>
                                                                                                            David Hilbet

<Inapoi la cuprins

Corpuri geometrice vizualizate cu ajutorul tehnicilor CAD

În cele ce urmează vă prezentăm câteva corpuri geometrice obținute prin îndepărtarea dintr-un corp dat a unui alt corp. Din nou se va evidenția extraordinara eficiență a tehnicilor CAD. Aceste moduri de vizualizare a corpurilor ne ajută în mod real atunci când dorim să calculăm ariile și volumele corpurilor respective. Lăsăm cititorul să determine modul de calcul al ariilor și volumelor corpurilor prezentate în continuare.

În fiecare caz  prima figură reprezintă vederea în plan, cea de-a doua figură  reprezintă figura desenată așa cum obișnuim să desenăm la tablă, respectiv celelalte figuri  reprezintă corpul efectiv văzut din diferite unghiuri.

Ø      Corpul numărul 1:

Sfera de rază 100 de unități din care s-a extras un cilindru de rază 50 de unități înălțime 200 de unități, centurl de simetrie al cilindrului fiind același cu centrul sferei.

Ø      Corpul numărul 2:

Cubul care are o latură de lungime 100 de unități din care s-a extras un cilindru înscris în acesta.

Ø      Corpul numărul 3:

Cubul care are o latură de lungime 100 de unități din care s-a extras un con înscris în acesta.

Ø      Corpul numărul 4:

Paralelipiped dreptunghic de dimensiuni 50, 100, respectiv 300 de unități din care s-a extras un cilindru înscris în acesta.

Din considerentele prezentate în această lucrare,  se poate trage concluzia că tehnicile CAD sunt un instrument modern și uneori de neînlocuit în domeniul predării cât mai eficiente a geometriei.

Mulțumesc doamnei Conf. Dr. ing. Lia Dolga de la Universitatea "Politehnica" din Timișoara pentru inițierea în tehnicile CAD și fără de care apariția acestei lucrări nu ar fi fost posibilă.

prof. Vasile Roman