Atentie - Pentru a putea asculta melodiile din aceasta pagina, trebuie sa folositi programul Windows Media Player 7.0 sau un program care sa suporte "audio streaming format" (asf). Daca folosoti versiuni mai vechi de Media Player, puteti face automat download la codec-uri din site-ul www.microsoft.com .

Johann Sebastian Bach, (1685 - 1750) spre deosebire de ceilalti compozitori mari, viata si cariera s-au desfasurat intr-un spatiu geografic relativ limitat. Nascut si crescut in Thuringia, nu a calatorit niciodata in nord decat pana la Hamburg si Lübeck, sau in sud pana la Carlsbad. Cu toate ca habitatul sau a fost restrans, opera sa cunoaste o raspandire remarcabila pe plan european.

Editiile lucrarilor sale sunt:

1. Johann Sebastian Bach, Werke. Editata de Bach-Gesellschaft. Leipzig, Breitkopf and Härtel, 1851-1899. Supliment in 1931. Retiparita in 1947 (Ann Arbor). Cunoscuta ca BGA (= Bach-Gesamtausgabe) sau ABA (= Alte Bach Ausgabe).

2. Johann Sebastian Bach, Neue Ausgabe sämtlicher Werke. Editata de  Institutul Johann Sebastian Bach la Göttingen si de Bach-Archiv la Leipzig. Kassel, Basel, Leipzig, 1954-. cunoscuta sub numele de NBA (= Neue Bach Ausgabe).

+ Download Bach - Fantasia

Cerinte Minime Pentru a asculta melodiile:
-Placa de sunet, boxe;
-Programul Windows Media Player;