Atentie - Pentru a putea asculta melodiile din aceasta pagina, trebuie sa folositi programul Windows Media Player 7.0 sau un program care sa suporte "audio streaming format" (asf). Daca folosoti versiuni mai vechi de Media Player, puteti face automat download la codec-uri din site-ul www.microsoft.com .

Ludwig van Beethoven, s-a nascut in 1770 la Bonn. Familia lui, originara din Brabant, Belgia. Tatal sau a fost muzician la Curtea Regala din Bonn. Mama sa era descrisa tot timpul ca fiind iubitoare si cu o inima calda. Beethoven, cand vorbea despre ea, o considerea "cea mai buna prietena". Familia Beethoven era formata din cinci copii, dar numai cei trei baieti au supravietuit, iar Ludwig era cel mai mare.

De la o varsta frageda, Beethoven a manifestat interes pentru muzica, iar tatal sau a l-a invatat cu fiecare ocazie, siretlicurile meseriei. Fara nici un dubiu, copilul avea talent, iar tatal sau, Johann, visa ca fiul sau sa ajunga un nou Mozart, un copil prodigios.

Pe 26 martie 1778, la varsta de 8 ani, Beethoven a tinut prima sa reprezentatie publica, la Cologne. Tatal sau a anuntat ca avea doar sase ani, fapt care l-a facut pe Beethoven sa para intotdeauna mai tanar decat era el de fapt. Chiar si mai tarziu, cand a primit certificatul de botez, a crezut ca ii apartine fratelui sau mai mic Ludwig Maria, care era cu doi ani mai mic.

+ Download Ludwig van Beethoven - Simfonia Nr.5

Cerinte Minime Pentru a asculta melodiile:
-Placa de sunet, boxe;
-Programul Windows Media Player;