Atentie - Pentru a putea asculta melodiile din aceasta pagina, trebuie sa folositi programul Windows Media Player 7.0 sau un program care sa suporte "audio streaming format" (asf). Daca folosoti versiuni mai vechi de Media Player, puteti face automat download la codec-uri din site-ul www.microsoft.com .

Johannes Brahms, nascut pe 7 mai 1833 la Hamburg in Germania, isi incepe studiile in 1840 cu Otto Cossel si mai apoi, in 1845 cu Edward Marxsen. In 1848, este anul primul reprezentatii publice ca pianist solo.

In 1853 il intalneste pe violonistul ungar Remenyi (Eduard Hoffmann) si face un turneu alaturi de le in nordul Germaniei: la Hanover si Göttingen unde Brahms il intalneste pe Joseph Joachim, un alt violonist celebru. Apoi calatoresc catre Weimar, unde Brahms il intalneste pe Franz Liszt. Dupa aparitia articolului lui Schumann, "Neue Bahnen" in gazeta "Neue Zeitschrift für Musik", Brahms se muta in Leipzig pentru reprezentarile compozitiilor sale si mai apoi se intoarce la Hamburg.

In 1854 accepta pozitia de Director al Curtii de Concerte si al Societatii Corale pentru printul Lippe-Detmold. Activitatea sa artistica este prodigioasa iar cariera sa remarcabila, reusind sa-si scrie numele in cartea de aur a valorilor universale.

+ Download Brahms - Hungarian Dance

Cerinte Minime Pentru a asculta melodiile:
-Placa de sunet, boxe;
-Programul Windows Media Player;