STIRI ONG - Aceasta sectiune prezinta cele mai noi proiecte ale organizatiilor de tineret din Romania. Veti gasi stiri, evenimente, informatii utile precum si o baza de date cu organizatiile non-guvernamentale cele mai active...

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

+  Prima pagina

ASOCIATIA AEF

Bucuresti, 04 Octombrie 2007 - Asociatia AEF si Uniunea Nationala a Studentilor din Romania – UNSR, organizeaza in perioada 4-5 octombrie 2007, Forumul Europa-China – reuniune internationala pe tineret.

Asociatia AEF si Uniunea Nationala a Studentilor din Romania – UNSR, organizeaza in perioada 4-5 octombrie 2007, Forumul Europa-China – reuniune internationala Pe tineret.

Reuniunea care va avea loc la Universitatea Politehnica din Bucuresti – sala Senatului va reuni peste 30 de participanti din Uniunea Europeana si China veniti sa dezbata in Romania despre viitorul cooperarii interculturale si intercontinentale Chinezo-europene.

Deschiderea conferintei va avea loc pe 3 octombrie, la ora 19h00, la Rectoratul Universitatii Politehnica si va continua in perioada 4-5 octombrie incepand de la ora 9h00 in sala Senatului UPB.

Aceasta conferinta cu caracter international este organizata in marginea marelui Forum Europa-China, ce va avea loc la Bruxelles in perioada 6-7 octombrie 2007. Aceasta este singura reuniune de acest gen organizata in afara spatiului Schengen.

Evenimentul este sustinut de catre Comisia Europeana, Parlamentul European, guvernul chinez, Fundatia Leopold si Asociatia Jeunes Decideurs Europe.

Association des Etudiants Francophones – AEF este o organizatie de tineret apolitica si non-profit care actioneaza la nivel national cu scopul de a promova limba franceza, de a impartasi valori culturale francofone si de a oferi o alternativa sistemului romanesc de invatamant. Infiintata in 2005, asociatia a ajuns astazi sa numere peste 1000 de membrii activi in toata tara si poseda deja mai multe filiale in marile orase din Romania. Obiectivul asumat de AEF in perioada imediat urmatoare este punere in evidenta a tineretului francofon din Romania si a rolului aparte si extreme de activ pe care acesta poate sa-l joace in societatea romaneasca. Este important de mentionat
faptul ca organizatia se bucura de un succes aparte, fiind o prezenta activa la marile evenimente nationale si chiar internationale cum ar fi: le Sommet de la  Francophonie sau Université d’été francophone.

Victor NEGRESCU
President AEF