STIRI ONG - Aceasta sectiune prezinta cele mai noi proiecte ale organizatiilor de tineret din Romania. Veti gasi stiri, evenimente, informatii utile precum si o baza de date cu organizatiile non-guvernamentale cele mai active...

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

+  Prima pagina

Fundatia Dinu Patriciu are misiunea de a sprijini si promova educatia, in toate formele ei, urmarind formarea de persoane cu un pronuntat spirit de initiativa, o deosebita constiinta civica, dar si un veritabil spirit de responsabilitate sociala. In prezent, Fundatia desfasoara doua ample programe de burse private care vin inintimpinarea nevoilor educationale ale elevilor, studentilor, masteranzilor si doctoranzilor.

Programul Inventează-ti viitorul! se adresează elevilor de liceu si studentilor din ciclul de licentă cu performante scolare bune, dar care provin din familii cu resurse modeste.
Prin acest program, FUNDATIA DINU PATRICIU acordă simultan si pe durata întregului an scolar (9 luni):

•    5000 de burse în valoare de 200 lei pe lună pentru elevii de liceu si
•    500 de burse in valoare de 300 lei pe lună pentru studenti
cu posibilitatea prelungirii pentru anii scolari următori, în măsura în care bursierii dovedesc că îsi mentin sau îsi îmbunătătesc rezultatele academice.
Modul de atribuire a burselor si reconfirmarea lor în timp se bazează pe capacitatea tinerilor de a-si dovedi vointa de a investi educational în propriile lor persoane, în pofida unor conditii sociale ce le sunt defavorabile.

Solicitantii burselor programului Inventează-ti viitorul! trebuie să fie cetăteni români, înmatriculati în anul scolar/universitar curent ca elevi în clasele VIII-XI/XII, în scolile si liceele din reteaua educatiei nationale sau ca studenti în ciclul de licentă  în reteaua de universităti românesti si trebuie să îndeplinească simultan două conditii
1.    să aibă rezultate scolare bune, adică o medie a ultimilor 2 ani de studii cel putin egală cu 8,00 si

2.    să aibă o situatie socială modestă, respectiv să provină din familii cu o medie a venitului lunar pe membru de familie in ultimele trei luni inferior pragului de 400 RON pe lună.

Pentru a descarca fisa de inscriere in programul de burse “Inventeaza-ti Viitorul!” si pentru detalii despre termenul limita si documentele din componenta dosarului de candidatura, va rugam sa accesati www.fundatiadinupatriciu.ro

Programul Orizonturi Deschise se adresează acelor tineri care doresc să-si desăvârsească formatia intelectuală si profesională prin programe de master sau doctorat în universităti prestigioase ale lumii, dar care, din motive financiare, nu îsi pot duce singuri visul la îndeplinire.

Fundatia Dinu Patriciu vine în întâmpinarea acestor tineri prin cele 100 de burse în valoare de maxim 15 000 USD pe an, atribuite pe întreaga durată a programului masteral/doctoral, si în măsură să acopere total sau numai partial cheltuielile de scolarizare si de subzistenta implicate de formatia respectivă.

Sunt asadar eligibili acei tineri, cetateni romani, care au absolvit deja o facultate/un program de master (pentru cei înscrisi la doctorat) si care au fost deja acceptati într-un program masteral/doctoral la o universitate străină de prestigiu. Programul "Orizonturi Deschise" nu finantează mobilităti intre universităti partenere, ci numai programe integrale de studii.

Având în vedere că obiectivul Fundatiei Dinu Patriciu este acela de a contribui prin sustinerea tinerilor la cresterea nivelului de educatie si excelentă din societatea românească, beneficiarii burselor Orizonturi deschide se angajează să se întoarcă în tară după terminarea programului de master/doctorat pentru o durată de timp cel putin egală cu cea a formatiei urmate, in caz contrar urmand a returna contravaloarea bursei.

În perioada 15 aprilie – 15 iunie 2008, solicitantii burselor programului Orizonturi Deschise sunt invitati să transmită Fundatiei Dinu Patriciu dosarele de participare la selectia bursierilor. Pentru detalii despre componenta dosarelor de candidatura, va rugam sa vizitati website-ul fundatiei: www.fundatiadinupatriciu.ro.

ScoalaOnline | ONG/NGO