STIRI ONG - Aceasta sectiune prezinta cele mai noi proiecte ale organizatiilor de tineret din Romania. Veti gasi stiri, evenimente, informatii utile precum si o baza de date cu organizatiile non-guvernamentale cele mai active...

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

+  Prima pagina

GoodToGo International 2008 – Your chance in business

"Business Club" din cadrul Asociatiei studentesti "Voluntari pentru Idei si Proiecte" organizeaza in perioada 8-13 aprilie 2008 proiectul GoodToGo International.

Evenimentul, aflat la a patra editie, abordeaza subiectul afacerilor internationale si va fi sustinut de profesori straini, companii de consultanta si training internationale si personalitati din lumea de afaceri romaneasca. Proiectul va avea loc la un prestigios hotel din Bucuresti , Hotel Tecadra ,si vizeaza studentii din 7 centre universitare din tara.

Combinatia inedita a unei conferinte si a unui proiect studentesc, GoodToGo International 2008 reuneste 25 de studenți aflati in ani terminali de facultate, sau care urmeaza un program de masterat sau MBA, cu potențial și motivație puternică de a-și îmbunătăți cunoștiințele, orientati spre domeniul afacerilor. In cele 5 zile ale evenimentului acestia vor lua parte la traininguri, 2 workshopuri si vor afla itinerariul unei afaceri de success direct de la reprezentanți ai mediului de afaceri local și strain. Participantii vor beneficia de o simulare manageriala oferita de Contrast Management Consulting, la sfarsitul careia vor primi o diploma atestata de Institutul Vienez de Controlling. Membrii echipei castigatoare vor fi premiati prin traininguri sustinute de companiile de consultanta si training partenere.
Ediția din acest an duce mai departe spiritul proiectului plasând conceptul de antreprenoriat la nivel internațional. Proiectul se axează pe trei teme principale si aduce studenților informații de ultimă oră legate de fondurile pentru finantare unei afaceri, strategiile de marketing si management international si multiculturalitatea in managementul afacerilor. In acest context se particularizeaza riscurile care pot fi tolerate de o companie, capitalul necesar investitiei si profitul targetat.

Printre invitati de renume ai evenimentului se regasesc: Radu Georgescu - Gecad Group, Florin Talpes - Presedinte Softwin, Alain Ozan - Vice-Presedinte Europe Oracle , Paul Garrison - Decan al CEU Business School, Paul Markovits - Senior Director Brand & Marketing Communications Vodafone, Norbert Hoeckl -Link Management Consulting, Marius Ghenea – co-fondator Flamingo. Companiile de consultanta care vor sustine de asemenea o parte din traininguri sunt: Contrast Management Consulting, Compass Cosulting, Mediators, Link Management Consulting, Tryact HRD.

Participantii se pot inscrie incepand cu data de 4 martie, selectia realizandu-se pe baza de formular de aplicare si interviu. Termenul limita al perioadei de inscriere este 25martie 2008.

Pentru mai multe detalii accesati site-ul oficial al proiectului www.goodtogo.ro

ScoalaOnline | ONG/NGO