STIRI ONG - Aceasta sectiune prezinta cele mai noi proiecte ale organizatiilor de tineret din Romania. Veti gasi stiri, evenimente, informatii utile precum si o baza de date cu organizatiile non-guvernamentale cele mai active...

+ Click:  Grupuri | Newsletter | Portal | Referate online | Forum discutii | Premii de excelenta | Europa

+  Prima pagina

ORGANIZATIA ORICUM

06.10.07 - Lansam Mentorship.ro!

Organizatia Oricum si COSMOTE lanseaza pe 10 octombrie la sala Toma Caragiu a teatrului Bulandra programul Mentorship.ro. Proiectul este o platforma de comunicare virtuala dedicata atat tinerilor ce vor sa isi aleaga o cariera, cat si profesionistilor din domenii precum advertising, IT&C, mass-media si ONG, care vor sa-si impartaseasca cunostintele si experienta.

Lansarea Mentorship are ca tema secretul ascensiunii in cariera si ii are ca invitati si vorbitori pe Mihaela Radulescu, Leonard Doroftei, Oana Pellea, Andrei Gavan si Andrei Cohn. Moderator va fi Dragos Bucurenci. Discutiile vor fi informale, iar publicul este invitat sa puna intrebari. (Inscrierile se fac pe www.mentorship.ro )

Mentorship este un program ce a aparut ca raspuns al nevoii de educatie practica, compatibila cu cerintele pietei de munca actuale. Web-site-ul www.mentorship.ro cuprinde o lista de domenii de activitate, de organizatii si mentori si o sectiune de resurse pentru cele mai cautate cariere la ora actuala. Bisaptamanal tinerii pot aplica pentru un domeniu - dupa selectie ei vor intra intr-o clasa virtuala (compusa din 5 pana la 10 persoane), unde vor putea pune intrebari legate de viitoarea cariera mentorului. Website-ul contine de asemenea o platforma de chat pentru discutii live cu mentorii, iar fiecare user are in contul personal un cont de e-mail unde isi poate citi, arhiva si de unde poate raspunde prin mesaje text mentorului si celor din clasa. Saptamanal mentorii isi posteaza opiniile si experientele in sectiunea de "articole", iar forumul este locul in care se pot intalni si discuta toti userii website-ului.

###

ORICUM este o organizatie tanara, cu viziunea de a inspira tinerii sa fie creativi si inovativi. Initiativele ORICUM urmaresc crearea unei platforme de comunicare care uneste patru mari aspecte ale vietii tinerilor: educatia, muzica, sport si cultura urbana. Echipa noastra a creat evenimente si proiecte ca: ICUBE Competition, Filter Design Competition STIMULTAN, Pace prin Sport, Arena cu Supereroi, Urban Quest. Acestora le vor urma alte initiative in domeniile artei urbane, designului, stiintei si tehnologiei, inovatiei Ón spatiul public, evenimentelor muzicale la scara mare. Oricum a fost sustinut Ón proiectele sale de parteneri ca Organizatia Natiunilor Unite, British Council, Presedintia Romaniei, Cosmote, Nestle, Pepsi, Xerox, Volvo si multi altii.

COSMOTE
este operatorul de telefonie mobila cu cea mai rapida dinamica din Romania. Compania a creat peste 500 de noi locuri de munca in Romania in ultimii doi ani, avand o echipa tanara de peste 900 de angajati, si continua sa fie unul dintre cei mai activi angajatori de pe piata romaneasca. Prin programul sau de resurse umane, “Crestem impreuna”, COSMOTE ofera tinerilor oportunitatea de a-si dezvolta cariera profesionala. Prin programul Mentorship si alte initiative de responsabilitate corpoativa dedicate tinerilor, COSMOTE investeste in viitoarele generatii de profesionisti din Romania. Pentru mai multe informatii, va rugam sa accesati www.cosmote.ro .

CONTACT:

COSMOTE Romania