Lidia Vianu - Director of CTITC (CENTRE FOR THE TRANSLATION AND INTERPRETATION OF THE CONTEMPORARY TEXT), Bucharest University, Professor of Contemporary British Literature at the English Department of Bucharest University, Member of the Writers’ Union, Romania.

CTITC

CENTRE FOR THE TRANSLATION AND INTERPRETATION OF THE CONTEMPORARY TEXT
CENTRUL PENTRU TRADUCEREA SI INTERPRETAREA TEXTULUI CONTEMPORAN

< back

GRADUATE - MA Programmes

CTITC (Centrul pentru Traducerea si Interpretarea Textului Contemporan)

din UNIVERSITATEA DIN BUCURESTI

Facultatea de Limbi si literaturi straine, Catedra de ENGLEZA

Ofera in anul universitar 2007/2008

MASTER EUROPEAN PENTRU INTERPRETARE DE CONFERINTA

pentru limbile engleza, franceza, germana

Coordonator : Conf. Dr. Daniela Ionescu

daniones@gmail.com

Telefon: 021-3134175 (seara, dupa 19.30)

Numar de locuri - 20 (cel puțin 15 de la buget, restul cu plata)

ADMITERE

Inscriere: 3-8 septembrie 2007
Examen: 17-19 septembrie
Taxa: 2000 RON pe an
ACTE necesare la înscriere:
- diploma de bacalaureat/licenta/adeverinta licenta in original
- certificat de nastere, copie legalizata
- cerere de înscriere (formular de la secretariat)
- 2 fotografii
- chitanta de achitarea taxei (150 RON) la Casieria Rectoratului

Se pot inscrie la examenul de admitere absolventii oricarei institutii de invatamant superior (cu diploma de licenta) care cunosc doua limbi straine (din cele trei mentionate mai sus)
Masterul pregateste interpreti cu abilitati si deprinderi bine formate privind comunicarea interlingvistica formala si informala (interpretare consecutiva si simultana). Absolventii acestei forme masterale se pot prezenta la concursurile organizate de Comisia Europeana pentru a candida cu sanse de succes la ocuparea unor pozitii de interpret de conferinta pentru institutiile europene.

Se studiaza: Tehnica interpretarii consecutive (interpretare pentru servicii publice), a interpretarii simultane (de conferinta) (Conf. Dr.Daniela Ionescu, conf. Dr. Eliza Barbu, lect. Mariana Petrisor, Lect. Roxana Petcu, asist. Diana Filoti, prep. Dona Ursu), Identitate europeana si identitate nationala (Lect.dr. James Brown), studii culturale europene (prof.dr. Madalina Nicolaescu). Programul este monitorizat si sprijinit constant de Comisia Europeana/DGInterpretation prin asistenta pedagogica din cursul anului universitar si consultanta oferita la examenul de absolvire.
Se lucrează impreuna cu experti si interpreti calificati sau cu profesori cu experienta indelungata in interpretare si in formarea tinerilor interpreti de conferinta.

Programul colaborează cu Universitati care ofera programe similare: Universitatea Babes Bolyai (Cluj), Universitatea din Alicante, Universitatea din Alcala de Henares (Spania).

Examenul de admitere include o proba scrisa – traducere, retroversiune, scurt chestionar privind institutiile europene si functiile lor in cadrul UE si o proba orala constand din: scurta redare (mod consecutiv, adica dupa ascultare) a unui discurs din prima limba straina in limba romana si invers (din limba romana in prima limba straina) si a unui discurs din a doua limba straina in limba romana.

Bibliografie orientativa:

Gile, D. (1995): Basic Concepts and Models for Interpreter and Translator Training, Benjamins P.C., Amsterdam, Philadelphia
Ionescu, D. (2003): Translation: Theory and Practice, editie revizuita, OSCAR PRINT, Bucuresti.

Persoană de contact:

conf.dr. Daniela Ionescu
daniones@gmail.com
Telefon: 021-3134175 (seara, dupa 19.30)

LICENTA  LUCRARI DE DIPLOMA  DOCTORATE  TRANSLATION CAFÉ  THE JOI JOY  GRUP DE DISCUTII  Translation in high school  CONTACT