Atentie - Pentru a putea asculta melodiile din aceasta pagina, trebuie sa folositi programul Windows Media Player 7.0 sau un program care sa suporte "audio streaming format" (asf). Daca folosoti versiuni mai vechi de Media Player, puteti face automat download la codec-uri din site-ul www.microsoft.com .

Paul Dukas, s-a nascut pe 1 Octombrie 1865 la Paris si a decedat pe 17 Mai 1935.

Prietenul lui Debussy la Conservator si elevul lui Guiraud (prietenul lui Bizet), Paul Dukas a fost aproape de castigarea premiului "Prix de Rome", dar a parasit scoala superioara pentru a imbratisa o cariera muzicala timpurie ca orchestrator si critic. Simtul sau critic extrem de dezvoltat, l-a facut sa-si distruga un numar de compozitii, si a ingaduit unui numar relativ mic de lucrari sa fie publicate.

Le vieux sorcier n'est plus là
Cette fois il est bien parti !
Cette magie qu'il m'interdisait
Est enfin à ma portée !
Je vais pouvoir essayer
De faire obéir les esprits,
Jeter des sorts, jouer avec les maléfices !
Je vais montrer tout mon art !

A ramas un profesor influent si respectat iar contributia sa la patrimoniul muzical universal nu poate trece neobservata.

+ Download Dukas - Ucenicul Vrajitor

Cerinte Minime Pentru a asculta melodiile:
-Placa de sunet, boxe;
-Programul Windows Media Player;