Bucuria pascala, pe care Biserica Ortodoxa o evoca intens si solemn patruzeci de zile, este bucuria si nadejdea noastra cea mai mare, nu doar patruzeci de zile, ci de fiecare zi si ceas al vietii noastre de crestin, de fiecare zi si ceas.

Rastignirea

TRIMITE O FELICITARE UNEI PERSOANE DRAGI

Executia prin crucificare a fost preluata de Romani de la Cartaginezi. Modul in care Romanii crucificau condamnatii difera insa fata de felul in care este prezentat de obicei in picturile si sculpturile sacrale. Crucea se termina la nivelul traversei orizontale. Au existat doua variante de rastignire. In prima varianta, condamnatul la moarte era rastignit cu sezutul pe o traversa intermediara (sedecula). Cuiele se bateau nu prin palme (aceastea fiind prea slabe spre a sustine greutatea corpului), ci prin incheieturile māinilor. In a doua varianta, māinile erau legate pe traversa orizontala, iar picioarele erau fixate pe cruce prin cuie, ce strapungeau lateral gleznele. Moartea survenea de obicei dupa mai multe zile. Spre scurtarea chinului, fie se strapungea inima cu lancea, fie se fracturau fluierele picioarelor (crurifagium), ceea ce ducea rapid la sufocare. In Ierusalim, executiile aveau loc pe ridicatura de pamānt de cca 5 m inaltime numita Golgota, nu departe de poarta vestica a cetatii.

In Evanghelia lui Ioan (19,16-40) se descriu cāteva aspecte ale rastignirii lui Isus. Evanghelistul Ioan afirma ca numai celorlalti doi condamnati li s-au fracturat fluierele picioarelor, nu si lui Isus. Un soldat ar fi strapuns pieptul lui Isus cu o lance, fara a-i atinge inima. Din rana facuta de lance a tāsnit un lichid īnrosit, ce indica o scurgere apoasa din exteriorul plamānului tumefiat, nu o hemoragie de sānge. La coborīrea de pe cruce si predarea lui Iosif de Arimathia, Isus nu ar fi fost mort. Teza aceasta este sustinuta atāt de Evanghelia lui Toma (apocrifa), cāt si de alte documente necanonice, inaccesibile publicului. Isus ar fi fost crucificat intr-o zi de vineri, in jurul orei 12, inaintea inceperii Sabbat-ului, si inaintea importantei sarbatori religioase anuale evreiesti Passah (dupa Evanghelii, in ceasul al 6-lea al zilei, care corespunde orei 12; Evreii aveau 12 ore pe zi, intre 6 dimineata si 18 seara).

Exista o conventie tacita intre puterea romana si Sanhedrin (organul clerical suprem evreiesc), ca vineri seara, inainte de inceperea Sabbat-ului, cel tārziu pāna la ora 18 (ultima ora a zilei, ce marca si inceperea Sabbat-ului), trupele romane sa indeparteze sau sa predea cadavrele crucificatilor de pe Golgota. Totodata exista si o stricta reglementare religioasa evreiasca: toti evreii trebuiau sa se gaseasca vineri seara dupa ora 18 in interiorul zidurilor cetatii Ierusalimului, pe cāt posibil acasa. Iosif de Arimathia a primit aprobarea de la Pilat din Pont de a prelua corpul lui Isus cu ceva dupa ora 17, avānd deci foarte putin timp la dispozitie (pāna la ora 18) a coborī, spala, īmbalsama si transporta trupul lui Isus in propriul mormānt, nu departe de Golgota si a se intoarce in termen util in cetate.

HRISTOS A INVIAT!

Fuga din Egipt

Inaltarea Domnului

Isus pe cruce