Editorial | Salut! Sunt Bogdan, un tanar oarecum normal, bastinas in patria noastra. De obicei sunt un pasnic privitor al stirilor TV si cititor al presei dar de cand lumea s-a intors pe dos, m-am hotarat sa-mi iau inima-n dinti si sa va scriu despre o alta Romanie a tinerilor...

< Inapoi la cuprins

Nicolae Ceausescu

Editorial / EXCLUSIVITATE - Nicolae Ceausescu este in viata si locuieste in CUBA!

O POVESTE INCENDIARA IN EXCLUSIVITATE - UN MATERIAL REALIZAT DE BOGDAN GAVRILA:

Bogdan Gavrila
La 22 decembrie 1989, sotii Ceausescu parasesc capitala la bordul unui elicopter pilotat de Vasile Malutan, impreuna cu Emil Bobu si Manea Manescu. Fac o scurta escala la Snagov, după care isi continua drumul spre Targoviste, unde abandoneaza elicopterul pentru o varianta de transport auto. Sunt prinsi de miliți si sunt predati in scurt timp autoritatilor militare.

La 25 decembrie 1989, sotii Nicolae si Elena Ceausescu sunt judecati, după un proces sumar de un tribunal militar ad-hoc, condamnati la moarte si executati, la cateva minute dupa pronuntarea sentintei. Tribunalul respectiv, a carui legitimitate a fost ulterior contestata, si-a asigurat un loc special in istorie prin faptul că avocatul insarcinat cu apararea lui Ceausescu a facut front comun cu procurorul, in loc sa isi apere "clientul".

A urmat executia celor doi insa aceasta a fost insa doar partea televizata a unui spectacol sangeros pe care dorea tara sa-l vada. Ajutati de securitate, sotii Ceausescu au trecut granita in Bulgaria si au reusit sa ajunga pana la Varna. Acolo, un vapor ii astepta sa-i transporte in Cuba unde prietenul lor, Fidel Castro, deja amenajase o vila de protocol.

In primele zile ale lui 1990, Ceausescu ajunge pe noua sa proprietate si declara ca in acest fel si-a inceput batranetile in frumoasa Cuba.

Dimineata face gimnastica
Zilnic se trezeste la ora 6:00 pentru a prinde rasaritul si pentru a face cateva exercitii. Chiar daca este in forma, batranetile isi spun cuvantul si sportul de dimineata i-a fost recomandat chiar de Eugenio Selman Housein, doctorul personal al lui Fidel Castro.
Dupa miscarea de dimineata isi face timp pentru un mic dejun copios alaturi de Elena si se informeaza despre situatia din Romania.

Va merge la vot dar cu alt buletin
"Pe vremea mea nu se putea ajunge aici" spune Nicolae Ceausescu - "insa inteleg acum la batranete ca asta e democratia si ca trebuie sa existe spectacol politic". Fostul dictator este la curent si cu referendumul pentru demiterea presedintelui Traian Basescu si considera ca tot scandalul afecteaza imaginea Romaniei: "pana si aici in Cuba se vorbeste despre suspendare".
Intrebat fiind ce va vota, prefera sa ne spuna ca se abtine. "In Romania am certificat de deces insa am reusit sa obtin acte noi abia anul acesta astfel incat sa merg pentru prima oara la vot."

Un dictator hi-tech
Ceausescu spune ca in fiecare dimineata acceseaza hotnews.ro pentru a vedea ce se intampla. Crede ca tara s-a schimbat mult si chiar spune ca merge intr-o directie buna: "Pe vremea aia, lucrurile stateau altfel - eram prinsi la mijloc intre rusi si americani. Acum rusii au pierdut mult teren dar si ei au schimbat sistemul".
Foloseste un laptop HP nx6325 Turion64 X2 TL-52, 1.6GHz si are wireless: "de multe ori imi place sa stau in gradina si sa navighez. Sunt la curent cu evolutia Stelei si urmaresc zilnic GSP.ro, ba chiar comentez din cand in cand pe blogul lui Tolontan".

Blogurile sunt o pasine pentru fostul dictator. Spune ca dupa certurile pe care le mai are cu Elena, ii place sa se descarce injurand pe blogul lui Zoso. Este la curent cu evolutiile din media imperialista urmarind blogul lui Comanescu si in ultima vreme spune ca l-a descoperit pe Sorin Tudor: "imi place ca se ia si de PSD si de PD - nici eu nu cred ca e buna strategia pe care o au in campania asta". Nicolae Ceausescu mai citeste si Piticu.ro, Andrei Crivat sau Vivi.

Noul iPod se potriveste cu costumul
"Imi place pentru ca e mic si pot pune multe melodii pe el - cand ma plimb seara prin gradina ascult Dan Spataru sau Gil Dobrica - Dumnezeu sa-i ierte!". Ipod-ul il are din America, luat insa "pe sub mana" deoarece Cuba sufera in continuare de pe urma embargoului comercial. "Cred ca sunt cel mai batran om din lume care sa foloseasca iPod insa ma simt tanar ca la 20 de ani" spune dictatorul in timp ce ne arata playlist-ul preferat. Spune ca i se potriveste de minune cu costumele albe pe care le poarta aproape zilnic.

Adevarul iese in cele din urma la lumina
L-am intrebat pe fostul dictator de ce a ales tocmai acum momentul sa iasa la lumina. A stat putin timp sa se gandeasca si ne-a spus raspicat ca spera sa treaca de 100 de ani si ca si-a trait viata: "e momentul ca Romanii sa stie adevarul despre mine si despre evenimentele din 1989 - poate acum ma pot judeca la rece". Chiar daca pe 19 mai va merge la vot, lui Nicoale Ceausescu ii este dor de tara: "am auzit ca vor sa faca muzeu din casa parinteasca... imi este dor sa de tinerete si de vremurile mele bune - stiu ca nu se vor mai intoarce niciodata insa Romania ma va pastra tot timpul in memorie, cu rele si cu bune".

Pentru restul, vizitati http://voteaza.blogspot.com/index.html !

TRIMITE EDITORIALUL

PRIETENILOR TAI