Lipsa de informare a dat nastere multor controverse de–a lungul timpului, e nevoie ca subiectul tratat să fie privit si analizat din toate punctele de vedere, înainte de a ne avânta la vreo opinie categorică. În paginile ce urmează vom dezbate diferite teme (cultură, geografie) specifice lumii arabe, în speranta că o mai bună informare va face si lumea mai bună!

Limba si cultura Araba

Caligrafia arabã

de Talida CIUCĂ

Dacă în Biblie la început a fost pământul, în Coran la început a fost cuvântul. Primul cuvânt pe care îngerul Gibriil i l-a spus lui Muhammad la începutul revelatiei a fost „Citeste!”. Acesta este numai unul din argumentele pentru care scrierea si cuvântul au fost, si sunt în continuare, foarte importante pentru musulmani.

Alfabetul arab este compus din 28 de litere. Vocalele se împart în scurte si lungi, dar numai cele din urmă se regăsesc în corpul cuvântului. Vocalele scurte sunt notate deasupra sau dedesubtul scrierii (în cazul în care textul este vocalizat). Singurul text vocalizat integral (pentru a evita ambiguitătile) este cel coranic. Directia de scriere în arabă este de la dreapta la stânga. O alta particularitate a scrierii arabe este aceea că nu notează majuscule.

Caligrafia este prima formă de arta vizuală islamică si, totodată, una dintre cele mai respectate arte în zilele noastre. Caligrafia reprezintă un simbol al unitătii, frumusetii si puterii în toata lumea islamică, fiind considerată chiar un amalgam între artă si stiintă.

Una dintre multiplele întrebuintări ale caligrafiei este cea de transmitere a mesajului coranic (fiind considerată de unii un corespondent al icoanelor). În afară de rolul său religios, caligrafia îndeplineste si un rol pur estetic, ea fiind întrebuintată ca ornament pentru obiecte de uz cotidian, pe pereti, mobila din moschee, interiorul si exteriorul acesteia, dar si pe Ka’ba.

Caligrafii se instruiau de la o vârstă fragedă, chiar din copilărie. Instruirea lor consta în studierea si copierea diferitelor stiluri caligrafice numite murfadat. Maestrii caligrafi puteau scrie la fel de bine si fără uneltele potrivite. Iar dacă un maestru caligraf isi pierdea mâna cu care scria (în urma unei pedepse sau într-un război), el învata să scrie cu aceeasi măiestrie cu mâna cealaltă si uneori îsi uimea admiratorii scriind chiar cu gura sau cu picioarele. Unii dintre cei mai apreciati caligrafi sunt Ibn Muqlah, Ibm al-Bawwab si Yaqut al-Musta’simi.

Evolutia unui anumit stil caligrafic este unică, precum personalitatea artistului. Fiecare caligraf imprima scrisului său atât experiente personale cât si aspecte din realitatea înconjurătoare. Elementele componente ale scrierii lor sunt întotdeauna echilibrate si transmit o anumită energie.

Există mai multe stiluri de caligrafie consacrate printre care: Diwani, Kufi, Riq’a, Taliq sau Thuluth.

Stilul Thuluth (treime) a luat nastere în secolul al VII-lea. Desi a fost folosit rareori pentru scrierea Coranului, acest stil a fost foarte popular pentru ornamente, fiind si azi cel mai important scris ornamental.

Stilul Ta'liq (atârnare) a fost dezvoltat de persi plecând de la un stil arăbesc. Numit si Farsi, acest stil este folosit de la începutul secolului al IX-lea.

Riq’a, numit si Ruq'ah (foaie) este o formă simplificată a stilului Thuluth. A fost stilul preferat al caligrafior Imperiului Otoman si a devenit cel mai răspândit si cel mai folosit stil.

Naskh este stilul cel mai des folosit pentru transcrierea Coranului, fiind usor de scris si de citit. A devenit cunoscut în secolul al X-lea după ce a fost modificat de Ibn Muqlah.

Kufi, creat în secolul VIII, a fost principala scriere religioasă a acelor vremuri. Deoarece nu avea reguli stricte, caligrafii care o foloseau aveau o mai mare libertate în executarea ornamentelor.

În fine, stilul Diwani si-a atins apogeul în secolul al XVII-lea, fiind folosit de administratia otomană. Și astăzi este preferat în scopuri decorative.

Arabic - Prima pagina

Contacte:

Redactor-sef:رئيس التحرير:
Anca Munteanu

Redactor-sef adjunct: مساعد رئيس التحرير:
Horia Petrescu

Comitetul de redactie: هيئة التحرير:
Gabriel Bituna
Talida Ciuca