Pagina lui Mos Craciun - Colinde, cadouri, jocuri si retete culinare - Suntem bucurosi sa va intampinam in pagina noastra dedicata Craciunului. Pe noi Mos Craciun ne-a vizitat un pic mai repede si a lasat pentru voi cateva cadouri si zeci de colinde romanesti!

Pagina lui Mos Craciun

Cozonac

Sarmale

Jambon

Carnati

Toba

Piftie de porc

Poale-n brau

Jambon

Ingrediente:
1 pulpa de porc (5 kg), 400 g sare, 12 g silitra, 10 boabe piper, 2 boabe ienibahar, 2 capatani usturoi, 50 ml otet, 750 ml vin sec, 2 foi dafin

Se tavaleste carnea prin sare si se pune intr-un vas incapator la racoare (de preferina intr-o camera rece, nu la frigider si in nici un caz la congelator) laolalta cu boabele de piper si, ienibahar, cu usturoiul curatat si taiat, otetul indoit cu apa, vinul si foile de dafin. Silitra se presara deasupra.

Timp de zece zile, carnea se intoarce din cand in cand in sos, dupa care se scoate din vas si se atarna la zvantat o zi. Apoi se pune la afumat trei-patru zile, dupa care se poate pastra la rece sau se poate fierbe in apa cu putina sare pana cand se inmoaie.

Se lasa sa se racoreasca in apa in care a fiert. Se scoate osul, se scurge bine carnea si se pune la presa intre doua capace de lemn (peste cel de deasupra se aseaza o greutate) pana se raceste bine si se intareste. Jambonul se serveste taiat in feliute subtiri, ca gustare.

Home | Despre Mos Craciun | O, brad frumos | Am plecat sa colindam | Aseara, pe asfintit | Astazi s-a nascut Hristos | Iata vin colindatori | Buna dimineata | Cantec de Craciun | Mos Craciun | Nasterea lui Hristos | O, ce veste minunata

JOC - Cadourile lui Mos Craciun   Joc cu Mos Craciun

Omul de zapada   Barbie in haine de Craciun

Trimite o felicitare de Craciun   SCRIE MOSULUI