Pagina lui Mos Craciun - Colinde, cadouri, jocuri si retete culinare - Suntem bucurosi sa va intampinam in pagina noastra dedicata Craciunului. Pe noi Mos Craciun ne-a vizitat un pic mai repede si a lasat pentru voi cateva cadouri si zeci de colinde romanesti!

Pagina lui Mos Craciun

Cozonac

Sarmale

Jambon

Carnati

Toba

Piftie de porc

Poale-n brau

Toba

Ingrediente:
carne de proc: picioarele, urechile, sorici, ficatul, limba, carne macra de la git, limba, muschiulet; sare, piper,

Se spala si se pirlesc bine picioarele si urechile. Se rade soriciul cu cutitul, se spala din nou si se albeste prin frecare cu malai. Se pun sa fiarba intr-o oala mare pilna cu apa rece, se aduna spuma de mai multe ori, se adauga sare si piper si se continua fierberea. Cind furculita patrunde usor in carne, se puna sa fiarba ficatul, limba, carnea macra de la git, limba si muschiuletul, toate clocotite inainte in alta apa, care se arunca. In timpul fierberii oala se tine descoperita. Se fierb toate pina carnea se desprinde de pe os. Se lasa sa se racoreasca putin in zeama in care au fiert, dupa care se taie totul in cuburi potrivit de mari, se amesteca cu slanina taiata felii, se sareaza si condimenteaza dupa gust. La fiert se pot pune foi de dafin si putin vin, condimente care parfumeaza carnea si o fac mai gustoasa.

Cu acest amestec se umple un stomac de porc pregatit cu multa atentie inainte. Stomacul se goleste, se rade usor cu lama unui cutit, se spala in mai multe ape reci. Ca sa se albeasca si sa dispara orice urma de grasime sau de murdarie, se freaca usor cu malai. Se limpezeste in mai multe ape reci si se lasa sa se scurga.

In amestecul de carne se adauga un pahar mare din zeama in care a fiert carnea, aceasta avind rostul de a lega carnea.
Odata umpluta, toba se leaga la capatul unde a fost umpluta, se pune apoi sa fiarba 2 ore la foc mic in apa calda, de preferat chiar in apa in care a fiert carnea. Se raceste in zeama in care a fiert. Se scoate si se pune intre doua scinduri curate, cu o greutate deasupra.

Home | Despre Mos Craciun | O, brad frumos | Am plecat sa colindam | Aseara, pe asfintit | Astazi s-a nascut Hristos | Iata vin colindatori | Buna dimineata | Cantec de Craciun | Mos Craciun | Nasterea lui Hristos | O, ce veste minunata

JOC - Cadourile lui Mos Craciun   Joc cu Mos Craciun

Omul de zapada   Barbie in haine de Craciun

Trimite o felicitare de Craciun   SCRIE MOSULUI